Skocz do zawartości
Youtube MZGOKEuropejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
-A+Rozmiar czcionkizmiana kontrastuWysoki kontrast

Książeczki

"O Spalarku, który tryska energią, czyli bajka dla dzieci jak porządkować śmieci"

W 2014 roku ukazała się pierwsza publikacja opowiadająca  "O Spalarku, który tryska energią, czyli bajka dla dzieci jak porządkować śmieci"  autorstwa konińskiej dziennikarki i autorki bajek dla dzieci Beaty Pieczyńskiej – Bielewskiej, a ilustrowana przez dyrektorkę Centrum Kultury i Sztuki - Elżbietę Barszcz.
Los pudełka czekoladek, które po opróżnieniu staje się nikomu niepotrzebnym śmieciem jest  początkiem opowieści pełnej dramaturgii i dynamiki. Jak mamy postępować  z odpadami, co możemy z nich zrobić, w jaki sposób możemy je korzystnie spożytkować. Bajka opowiada o „wędrówce śmiecia” który staje się ponownie przydatny.  Sprytny Spalarek potrafi nawet zamienić śmieci na prąd i ciepło ogrzewające mieszkania. Książka miała świetny odbiór wśród dzieci, którym autorka czyta bajkę w przedszkolach.

Do maluchów trafiło również 500 poduszeczek  przytulanek  wykonanych z polaru, który  powstał z recyklingu plastiku.  
 

 
 
 "Nowe życie czyli o Spalarku, który tryskał energią"

Równie fantastyczny odbiór miało przedstawienie wyreżyserowane na podstawie tej książki, przez Jarosława Sparażyńskiego - instruktora ds. teatru i recytacji w Młodzieżowym Domu Kultury. Młodzi aktorzy, dzieci wcielające się w bajkowe postaci (11 aktorów) oraz około 2000 widzów z co najmniej 18 przedszkoli  subregionu konińskiego miało okazję poznać pomysły sprytnego Spalarka.
„Sztuka ta - to pierwszy w kraju przypadek takiego podejścia firmy w tym przypadku MZGOK Konin, zajmującej się unieszkodliwianiem odpadów do kształtowania wśród dzieci i młodzieży ale także dorosłych postaw proekologicznych.” cyt. portal konin.naszemiasto.pl
Strój Spalarka


Spalarek od 2015 roku jest obecny na festynach gdzie chętnie pozuje do zdjęć, wręcza nagrody i rozdaje uściski. Przekonuje do selektywnego zbierania odpadów, które po doczyszczeniu trafią do zakładów, gdzie zostaną przetworzone.
Zaprasza również do zwiedzania Spalarni do której przywożone są odpady zmieszane, które nie nadają się do recyklingu. Tutaj zmienia się na prąd i ciepło ogrzewające nasze mieszkania.
 
"Konik i Spalarek z Konina segregują śmieci."

Spacerując po konińskim parku biały konik spotyka chłopca, który z przejęciem zbiera napotkane śmieci. Niestety wrzuca je wszystkie do jednego kosza. Konik postanawia nauczyć wszystkie dzieci jak prawidłowo segregować śmieci. Do właściwych pojemników trafić muszą papiery, szkło, bioodpady, do jakich dowiemy się spacerując z Konikiem po kartach książeczki. Zebrane odpady znalazły już swoje miejsce i oczekują na przetworzenie by ponownie służyć jako nowe przedmioty lub opakowania. Niestety pozostały takie, które nie znalazły swojego przeznaczenia. Z nich też będzie pożytek, o czym przekona dzieci Spalarek, kolega Konika.
Piękną, wierszowaną opowieść autorstwa Jarosława Sieka zilustrowaną przez Agnieszkę Hacia przygotowało dla nas Wydawnictwo Bombajka z Zamościa.  

 

"Rady na odpady"

W 2015 r.  Miejski Zakład Gospodarowania Odpadami Komunalnymi wydał, w nakładzie ponad 10 tys. sztuk, książkę „Rady na odpady”, adresowaną do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. W publikacji poruszone zostały kwestie związane z zanieczyszczeniem środowiska, nadmiernej emisji gazów cieplarnianych czy produkcji odpadów. Publikacja zawiera diagnozę aktualnych problemów związanych z ochroną środowiska oraz sposoby ich rozwiązania. Sporo miejsca poświęcono recyklingowi. Czytelnik dowiaduje się dlaczego domowa segregacja śmieci jest tak istotna, oraz co dalej dzieje się z zebranymi frakcjami odpadów. Ważny jest również rozdział ukazujący dobre praktyki, w którym przedstawiono przykłady proekologicznych rozwiązań z całego świata. Ciekawostką jest strona poświęcona Zakładowi Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych i zabawna infografika firmy Martin, dostawcy technologii. Zabawny obrazek ułatwia zrozumienie procesu zamiany ciepła powstałego przy spalaniu odpadów na energię elektryczną i ciepło ogrzewające mieszkania. 
Książka pod redakcją Joanny Liszewskiej została wydana przez Oficynę Multico sp. z o.o. z Warszawy.

 

"Wycieczka Konik i Spalarek z Konina segregują śmieci"

Majka z bratem Mikołajem i kundelkiem Tośką wybierają się na spacer. Tym razem nie do miasta, ale nad Wartę. Tam spotykają pięknego białego konia, który potrafi mówić. Czy to złudzenie, czy film? Skąd na łące gadający koń? Z herbu Konina. Kiedyś koń uratował księcia przed zbójami, a dzisiaj będzie ratować miasto przed zaśmieceniem. Za jego namową dzieci zaczęły zbierać do worka  porzucone nad rzeką odpady. Nie wiedziały co z nimi dalej począć. Pomógł im czerwony ludzik w żółtych majteczkach. To Spalarek, który jak się okazało odwiedza dzieci w szkołach, opowiada jak segregować odpady, z których można wykonać nowe przedmioty i opakowania. Pozostałe wydawałoby się do niczego nieprzydatne śmieci zabrał do swojej spalarni, gdzie przetworzył je na ciepło i prąd. Czy to był sen, czy zdarzyło się naprawdę? Przeczytajcie…..
Książeczka autorstwa Katarzyny Wiśniewskiej-Lewickiej została przygotowana przez Wydawnictwo KA s.c. z Tarnowskich Gór.
 
  

"O tym jak segregujemy odpady"

W ramach projektu „Świat czysty jest piękniejszy”, Miejski Zakład Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Koninie w 2019 r. wydał książkę z zestawami ćwiczeń dla najmłodszych – przedszkolaków i uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej. Kolorowa publikacja, która ukazała się w nakładzie ponad 10 tys. egzemplarzy, wprowadza dzieci krok po roku w świat ekologii i ochrony środowiska. Podkreśla rolę, jaką odgrywa selektywna zbiórka odpadów i recykling w życiu każdego z nas oraz bardzo przystępnie przedstawia zasady, jakimi rządzą się te procesy.
Na kartach książki, dzieci mierzą się z różnymi rodzajami zadań: kolorowankami, wykreślankami, krzyżówkami, rozsypankami czy rebusami. Przez wszystkie ćwiczenia, uczniom pomagają przebrnąć Ekobohaterowie – Hania i Patryś, którzy prezentują ciekawostki dotyczące zasad segregacji odpadów i możliwości, które daje recykling. Do publikacji dołączone zostały także naklejki.
Gdy czytelnik wykona wszystkie zadania, rozwiąże zagadki i odpowie na pytania, otrzymuje tytuł Ekobohatera potwierdzony dyplomem, który jest załączony na ostatniej stronie publikacji.
Książeczka pod redakcją Joanny Tomczyk-Lidochowskiej i Katarzyny Wiśniewskiej-Lewickiej została zrealizowana przez Wydawnictwo KA s.c. z Tarnowskich Gór
 

"Rady na odpady"

W 2019 roku po raz kolejny ukazała się książeczka pod tym samym tytułem. Tym razem poza informacjami o konieczności prawidłowego zagospodarowania odpadów ze szczególnym uwzględnieniem selektywnej zbiórki pojawiły się przykłady miejsc na kuli ziemskiej o największych zanieczyszczeniach, miedzy innymi chińskiego Linfen.
To przestroga i refleksja nad działaniem człowieka. Publikacja posiada przystępną szatę graficzną, jest kolorowa i bogato ilustrowana, dzięki czemu jest bardzo przystępna i stanowi nie tylko ciekawą lekturę, ale i pomoc naukową w trakcie prowadzenia zajęć np. z biologii. Na koniec, czytelnik może również zapoznać się z informacjami dotyczącymi naszego Zakładu.
Książeczka pod redakcją Joanny Tomczyk-Lidochowskiej i Dominika Wójcika została zrealizowana przez Wydawnictwo KA s.c. z Tarnowskich Gór.
 
 
"Jak raz w Koninie ze śmieci bandą poradził sobie dzielny komandos"

W 2023 roku dzięki wydawnictwu Bombajka wróciliśmy do tematyki związanej z selektywną zbiórką odpadów. Tym razem jest to komiks pt. "Jak raz w Koninie ze śmieci bandą poradził sobie dzielny komandos".
Ilustratorem komiksu jest Mariusz Uchman, a tekstem opatrzył Jarosław Siech.

Zapraszamy do kontaktu

Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu 
za pomocą poniższych danych lub formularza kontaktowego.
Zobacz także
  • Konin - tu płynie energia
  • Polska izba ekologii
  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska
  • SPEO
  • Posiedzenia
  • Forum dyrektorów
  • Fairplay
Copyright © MZGOK Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR consulting