fot. Szymon Kocioruba i Zbigniew Murawski

Synchronizacja z siecią energetyczną

            Od 8 września kiedy to w Zakładzie Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych  w Koninie uruchomiono kocioł i rozpoczęto spalanie odpadów komunalnych, niemal każdego dnia kolejne węzły są uruchamiane,  koordynowane, synchronizowane. Kolejnym ważnym etapem była synchronizacja generatora z siecią elektroenergetyczną a tym samym przekazanie do niej  odzyskiwanej  w   procesie spalania odpadów komunalnych energii elektrycznej.  Pierwsza jej produkcja i przekazanie do sieci wyniosła  400 kilowatogodzin.

            Jakie warunki musiały być spełnione aby popłynął do sieci pierwszy prąd?

            W jednakowym czasie muszą przechodzić przez punkt zerowy wskazania napięcia, jednakowa szybkość wirowania i kierunek wirowania. Taki stan zapewnia swobodny przepływ energii z generatora do sieci elektroenergetycznej. 9 października wszystkie warunki zostały spełnione i Spalarnia pomyślnie rozpoczęła próbną produkcję energii elektrycznej i cieplnej. W kolejnych dniach osiągaliśmy kolejne możliwości aż do 6 megawatów – informuje specjalista do spraw energetyki i ciepłownictwa ZTUOK mgr. inż. Ireneusz Jeńć.

            Co dalej?

            Kolejny etap to  sprawdzanie wszystkich zabezpieczeń turbiny i generatora. Te prace stworzą warunki aby 16 października włączyć Spalarnię do ruchu próbnego na okres 1000 godzin. Po jego zakończeniu 21 grudnia 2015 r. Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych zostanie przekazany do eksploatacji – dodaje inżynier Jeńć.    

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego
Infrastruktura i Środowisko