fot. Szymon Kocioruba i Zbigniew Murawski

 Studyjny wyjazd techniczny do Bernburga

            W dniach 8 i 9 kwietnia br. Inżynier Kontraktu pod przewodnictwem Dyrektora Narcyza Stefańczyka– Grontmij Polska sp. z o.o zorganizował wyjazd studyjny do spalarni w Bernburgu (Niemiecka Republika Federalna). Dwunastoosobowa grupa pracowników Jednostki Realizującej Projekt  z Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. zapoznawała się ze szczegółami realizacji budowy oraz  funkcjonowaniem spalarni. Delegacji przewodniczyła Elżbieta Streker – Dembińska –kierownik Jednostki Realizującej Projekt czyli budowę Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przez ledwie cztery godziny pierwszego dnia mieliśmy czas na zobaczenie z okien autobusu ze świetną narracją przewodniczki Joanny Czupryny kilku najważniejszych miejsc Berlina i zmian jakie zaszły w tym mieście w nowej rzeczywistości zjednoczonych Niemiec. Miasto jest nowoczesne, świetnie skomunikowane, zadbane. Nasze berlińskie widoki zakończyliśmy w dzielnicy Charlottenburg, która symbolizuje stare Niemcy ale także przypomina historyczny już podział na Wschodni i Zachodni Berlin.

            Bernburg jest obecnie 27 tysięcznym miastem w Landzie Saksonia Anhalt. Przemiany jakie zaszły po 1989 roku dotknęły także to miasto. Z ponad 100 tysięcznego miasta wyjechało wielu mieszkańców, wybierając życie w zachodniej części kraju. Miasto troszczy się o współczesną i historyczną zabudowę, co potwierdza konserwatorski remont pałacu, który wkrótce będzie potwierdzał wielką historię Bernburga i stanie się atrakcją turystyczną miasta. W tym mieście wzrastała księżna Katarzyna Anhalt, późniejsza Katarzyna II – Caryca Wielkiej Rosji.

            W Bernburgu zwraca uwagę dzielnica przemysłowa, wprawdzie wydzielona ale w pełnej bliskości miasta i żyjąca z nim w symbiozie. Mimo obecności ciężkiego przemysłu, jaki stanowią zakłady sodowe i cementownia, od 2009 r. funkcjonuje również duża spalarnia odpadów, a w okolicy duże farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.

            Naszymi znakomitymi przewodnikami po Spalarni byli: jeden z projektantów spalarni i Prezes Firmy „Energie Anlage  Bernburg GmbH Hubert Bartylla. Spalarnia wysokości 42 metry, posiadająca trzy linie technologiczne spala około 500 tysięcy ton odpadów rocznie pochodzących z terenu Niemiec i państw ościennych. Szacunek nasz i podziw budził ład, rozwiązania techniczne i technologiczne. Najważniejsze są widoczne gołym okiem „skutki” działania Spalarni. Idealny porządek, bezdymne kominy, brak jakichkolwiek przykrych zapachów i hałasu, wysoka sprawność elektrociepłowni, w której paliwem są odpady komunalne. Energia elektryczna i cieplna wykorzystywana jest w pobliskiej instalacji do produkcji sody w oparciu o pobliskie złoża soli kamiennej. Mieszkańcy Bernburga nie zgłaszają żadnych obaw co do funkcjonowania Spalarni i jej wpływu na środowisko. Potwierdzeniem tego „społecznego spokoju” może być fakt, że mieszkańcy pytali o termin jej uruchomienia w 2011 roku, kiedy instalacja była od 2 lat w pełnym ruchu. Mieszkańcy pobliskich budynków mieszkalnych, użytkownicy budynków użyteczności publicznej, szkół, placów zabaw i skwerów mieszczących się w odległości ok. 250 metrów nie odczuli w żaden sposób negatywnego oddziaływania Spalarni.  

            Wyjazd dla grupy pracowników realizujących projekt ZTUOK i nadzorujących budowę przedstawicieli Inżyniera Kontraktu był bardzo pożyteczny. Oprócz wiedzy którą zdobyliśmy, nabraliśmy pewności i spokoju, że Konin będzie miał instalację bezpieczną dla ludzi i środowiska naturalnego, bowiem będzie ona spełniać wszelkie wymagania dotyczące emisji, a ponadto będzie o kilka lat młodsza od tej w Bernburgu.

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego
Infrastruktura i Środowisko