fot. Szymon Kocioruba i Zbigniew Murawski

Pomyślne próby ciśnieniowe kotła w konińskiej Spalarni

Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie wchodzi w decydującą finałową fazę. Po niespełna półtora roku od wydania przez Prezydenta Konina pozwolenia na budowę a było to 28 października 2013 roku widoczna jest już pełna sylweta Spalarni z efektowną elewacją. Montaże urządzeń w 10 węzłach technologicznych weszły w końcowe stadia.

21 lutego rozpoczęła się próba ciśnieniowa kotła. Przebiegła pomyślnie i 24 lutego odbyło się – jak tradycja każe – stemplowanie kotła czyli uroczyste przybijanie specjalnym młotkiem znaków na również specjalnej tabliczce. Tego ważnego aktu dokonali: Prezydent Konina Józef Nowicki, Prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Koninie Jan Skalski, Dyrektor ZTUOK w budowie Elżbieta Streker – Dembińska, Prezes Zarządu  Firmy Integral Engineering und Umwelttechnik  GmbH Franz Riebenbauer, Pełnomocnik Konsorcjum  reprezentujący firmę Erbud Walenty Twardy, Wiceprezes Zarządu Introl S.A. Stanisław Jurczyński, Dyrektor Naczelny Grontmij Polska Sp. z o.o. Inżynier Kontraktu Narcyz Stefańczyk. Stemplowanie kotła nastąpiło w dniu od którego za 300 dni – 21 grudnia 2015 r. nastąpi przekazanie ZTUOK do eksploatacji.

Przed uroczystym stemplowaniem kotła  odbyła się konferencja prasowa, na której osoby wyżej wymienione poinformowały przedstawicieli mediów regionalnych i lokalnych o stanie zaawansowania prac budowlano – montażowych. Jan Skalski podkreślił sprawny przebieg inwestycji i skuteczne działanie konsorcjantów. Prezydent Konina Józef Nowicki zwrócił uwagę na ważną rolę Spalarni w „formowaniu” środowiska naturalnego Konina  i subregionu oraz bezpieczeństwa ekologicznego. Franz Riebenbauer – Prezes Integralu, pełniącego rolę Lidera Technologicznego budowy podkreślił bardzo dobrą współpracę poszczególnych wykonawców. Walenty Twardy – Pełnomocnik Konsorcjum mówił, że Erbud czyli firma budowlana w bardzo krótkim czasie wykonała prace betoniarskie, skomplikowane i bardzo specjalistyczne. Stanisław Jurczyński w imieniu Introl-u zapewnił, że prace instalacyjne, automatyka wchodzą w końcową fazę i jego firma z całą pewnością dotrzyma terminu oraz wymogów jakościowych. Narcyz Stefańczyk – Inżynier Kontraktu wysoko ocenił sprawność w przygotowywaniu projektów i dokumentacji, współdziałania konsorcjantów w realizacji zadań budowlano – montażowych. Rainer Maierhofer – z Integrala omówił na czym polega i jakie ma znaczenie tradycja stemplowania kotła.

Poinformowano dziennikarzy, że na 300 dni przed ukończeniem inwestycji zaawansowanie prac budowlanych  przekroczyło 65 proc., montażowych 55 proc. a realizacja płatności 51,55 proc.

Organizatorem wiodącym uroczystości 24 lutego była Firma MARTIN z Monachium producent i dostawca kotła.

Oto kilka migawek fotograficznych z tego ważnego dnia.              

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego
Infrastruktura i Środowisko