fot. Szymon Kocioruba i Zbigniew Murawski

Blisko do finału

Konińska Spalarnia w próbnym ruchu ciągłym

            Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych zwraca uwagę swoją sylwetką, estetyką elewacji i czystością. Drogi wewnętrzne, poszczególne budynki przyciągają wzrok świeżością, jasnymi barwami i na razie… spokojem. Oddzielnym obiektem zwracającym uwagę jest budynek administracyjno-socjalny. Przed nim utrzymana w tonacji jasnej zieleni elektroniczna tablica, o której wielokrotnie pisaliśmy. Na niej uwidaczniane będą do wiadomości wszystkich dane o emisji poszczególnych gazów cieplarnianych, temperaturze i wartościach bieżącej produkcji.

            16 października 2015 r. był dla tej inwestycji dniem kluczowym. Po pierwszym spalaniu 8 września, po synchronizacji z siecią elektroenergetyczną 9 października wytworzonej w ZTUOK pierwszej energii elektrycznej w ilości 400 megawatogodzin, nadszedł moment przekazania instalacji do ruchu próbnego i testów gwarancyjnych.  Zarząd Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi zapewnił temu wydarzeniu należytą oprawę. Zwołana konferencja prasowa była istotną formą przekazania czytelnikom, radiosłuchaczom, telewidzom i internautom ważnej wiadomości. Wśród gości wiele znakomitych osób, które miały wpływ na wykreowanie, wprowadzenie do realizacji i wykonawstwo największej i najdroższej inwestycji komunalnej w historii Konina.

            Powitała wszystkich Dyrektor Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych mgr inż. Elżbieta Streker – Dembińska. Po niej głos zabrał Prezes Zarządu MZGOK Sp. z o.o. mgr inż. Jan Skalski. Na kartce pokazał, że do ukończenia budowy zostało tylko 66 dni. Dziękował wszystkim uczestnikom procesu inwestycyjnego, podkreślił, że Konin który Spalarnię miał na liście rezerwowej jako pierwszy w kraju najszybciej realizuje ten wielki projekt. Prezes zwrócił uwagę, że termiczne unieszkodliwiania odpadów komunalnych jest technologią najlepszą, najbardziej efektywną i dla środowiska najbardziej bezpieczną. Jeżeli w najbliższych miesiącach rozpocznie działalności 6 budowanych spalarni, to – jego zdaniem – dla wprowadzenia cywilizacyjnej zmiany potrzeba jeszcze wybudować 15 takich obiektów. Przypomnijmy, że polskie spalarnie przełomu lat  2015/2016 będą mogły unieszkodliwić ledwie około 1 miliona odpadów rocznie.

            Po wystąpieniu Prezesa uczestnicy wydarzenia obejrzeli kilkuminutowy film o budowie ZTUOK od 3 listopada 2013 r. do połowy października 2015. Prezentacja przygotowana przez dziennikarza telewizyjnego Waldemara Domskiego otrzymała brawa.

 Dyrektor Konsorcjum Wykonawczego mgr inż. Walenty Twardy w imieniu  Integrala (Wiedeń), Erbudu (Warszawa) i Introlu (Katowice) oraz Inżyniera Kontraktu Grontmij Polska Sp. z o.o. zameldował Prezesowi Janowi Skalskiemu o gotowości budowy do podjęcia próbnego ruchu na 1000 godzin ciągłej pracy i prowadzenia testów gwarancyjnych. Stosowny dokument podpisali: Franz Riebenbauer – Prezes   Zarządu Integral Engineering und Umwelttechnik GmbH, Józef A. Zubelewicz – Prezes Zarządu Grupy Erbud Warszawa i Piotr Jeziorowski – Prezes Zarządu Introl Katowice.

            Kolejnym wydarzeniem tego dnia było podpisanie umowy z wykonawcą Testów Gwarancyjnych Zakładom Pomiarowo-Badawczym Energetyki „Energopomiar”. Podpisy złożyli: Prezes Zarządu „Energopomiaru” Adam Smolik i Prezes Zarządu MZGOK Sp. z o.o. Jan Skalski. 

            Do zebranych przemówił Prezydent Konina Józef Nowicki. Podziękował wszystkim uczestnikom procesu inwestycyjnego. Zarządowi MZGOK i JRP (Jednostce Realizującej Projekt) szczególnie gorąco pogratulował. Zwrócił się też do wójtów, burmistrzów 35 gmin, które są udziałowcami spółki, z podziękowaniami za wspieranie jej funkcjonowania choćby tylko w formie poręczeń. Przypomnijmy, że ponad 90 procent kapitału założycielskiego spółki należy do Konina. Prezydent wyraził satysfakcję, że ta inwestycja radykalnie poprawi ekologiczne bezpieczeństwo miasta i subregionu, co dla ponad 370 tysięcy mieszkańców jest wartością wręcz nie do przecenienia.

            Po uroczystości wielu skorzystało z możliwości zwiedzenia Spalarni i obejrzenia jej normalnej pracy. 

foto: Szymon Kocioruba

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego
Infrastruktura i Środowisko