fot. Szymon Kocioruba i Zbigniew Murawski

Jako pierwsza w kraju      

Spalarnia w Koninie już w normalnej eksploatacji

W Polsce buduje się ich sześć: w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie. Łącznie będą w ciągu roku spalać ok. 1 mln ton zmieszanych odpadów komunalnych wpływając dzięki temu na istotną poprawę ekologicznego bezpieczeństwa środowiska.

Poniedziałek 21 grudnia 2015 roku był najważniejszym dniem dla realizowanej w ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki odpadami na terenie subregionu konińskiego” inwestycji – budowy Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Podczas prowadzonej przez Elżbietę Streker-Dembińską, dyrektora ZTUOK, Szefowie firm wchodzących w skład Konsorcjum: Franz Reiebenbauer – z wiedeńskiego Integral-u, Józef A. Zubelewicz – z warszawskiego Erbud-u, Stanisław Jurczyński – z katowickiego Introl-u a w ich imieniu Walenty Twardy – dyrektor Wykonawczy Konsorcjum zameldowali Prezydentowi Konina Józefowi Nowickiemu i prezesowi Zarządu Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. Janowi Skalskiemu o zakończeniu prób i testów gwarancyjnych i przekazaniu Spalarni do normalnej eksploatacji. Konin jako pierwszy w kraju zakończył budowę. Od poniedziałku pracuje zgodnie z projektowanymi parametrami, czyli unieszkodliwiać będzie 94 tysiące ton zmieszanych odpadów komunalnych. Urządzenie prądotwórcze o mocy 6,75 MWe i 15,40 MWc odzyskiwać będzie rocznie 47 000 MWh energii elektrycznej i przekazywać ją do krajowej sieci energetycznej oraz 120 000 GJ energii cieplnej na potrzeby miasta.

Wśród gości zauważyliśmy Hannę Grunt – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Roberta  Markiewicza i Konrada Miłoszewskiego z Narodowego Funduszu, Marzenę Andrzejewską reprezentującą Marszałka Województwa Wielkopolskiego, dr Henryka Skowrona – eksperta od gospodarki odpadami, Przewodniczącego Rady Miasta Konina Wiesława Steinke. W obecności 130 osób z kraju i subregionu,  Prezydent Konina Józef Nowicki udekorował szefów firm Konsorcjum odznaką honorową „Za zasługi dla miasta Konina”. Honor ten przyznano także Inżynierowi Kontraktu,  Dyrektorowi Grontmij Polska Sp. z o.o. Narcyzowi Stefańczykowi. Dziennikarze, przedstawiciele redakcji spoza subregionu: Henryk Piekut z „Przeglądu Technicznego”,  Tomasz Szymkowiak z „Przeglądu Komunalnego”, Piotr Górski z Rzeczpospolitej”, Jolanta Kamińska z „Biomasy”, Paulina Abram z Telewizji Poznań otrzymali honorowe odznaki „Ambasador czystego środowiska” a redakcje zostały upoważnione do posługiwania się przez 2016 rok tym tytułem.   

W wystąpieniach gospodarzy,  w szczególności Prezydenta Konina Józefa Nowickiego podkreślano sprawny przebieg realizacji, dotrzymanie terminów zawarowanych w harmonogramie oraz wysoką jakość obiektu.  Na finał na budynku głównym ZTUOK odsłonięto tablicę informującą, że 21 grudnia 2015 przekazano go do eksploatacji. Tablica opatrzona jest logotypami firm  wykonawczych oraz MZGOK Sp. z o.o. Goście z wielkim zainteresowaniem zwiedzili obiekt będący w normalnym produkcyjnym rytmie.

W części nieoficjalnej goście nie szczędzili komplementów i słów uznania dla wykonawców i inwestora.

                                                          

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego
Infrastruktura i Środowisko