fot. Szymon Kocioruba i Zbigniew Murawski
« wstecz

 

Konferencja 27 czerwca 2013 r.

„Spalarnia w Koninie drogą do czystego powietrza”

               W sali sesyjnej  konińskiego Ratusza odbyła się  pierwsza z dwóch zaplanowanych na rok 2013 konferencji naukowo – dydaktycznych prezentujących problematykę inwestycji realizowanej w Koninie pod nazwą „Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych” . W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, noszącego nazwę  „Uporządkowanie gospodarki odpadami  na terenie subregionu konińskiego” prowadzona jest także rekultywacja 14 gminnych składowisk odpadów komunalnych.

                Konferencję otworzyła i prowadziła Krystyna Szkarłat –prezes firmy UNIA Sp. z o.o. z Krakowa, która była jej głównym organizatorem.  

                Podczas konferencji w której uczestniczyli parlamentarzyści – posłowie Tomasz Piotr Nowak oraz Jacek Kwiatkowski,  głos zabrał Prezydent Konina Józef Nowicki. Podkreślił  on, że wart ponad trzysta  milionów złotych projekt inwestycyjny jest rezultatem wielu lat prowadzonej przez miasto Konin polityki postępowania z odpadami komunalnymi, która polegała na pionierskim działaniu inwestycyjnym i edukacyjnym. W krajowej czołówce od lat znajdujemy się w dziedzinie segregacji odpadów i edukacji młodych mieszkańców Konina, podkreślił Prezydent.  

                Pełnomocnik ds. Realizacji Projektu Andrzej Drewniak zaprezentował prace inwestycyjne w konińskiej Spalarni na tle innych projektów w kraju. Dotychczasowe prace lokują ją w czołówce spośród sześciu tego typu inwestycji.   Poinformował o powstaniu 5 grudnia 2012 roku Forum Beneficjantów Projektów Spalarniowych. W jego skład wchodzą przyszłe spalarnie w Białymstoku, Bydgoszczy, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Koninie. Szefem Organu Wykonawczego czyli Koordynatorem Forum jest Andrzej Drewniak – Pełnomocnik do spraw Realizacji Projektu w Koninie. Do tej pory odbyła się trzy robocze spotkania a raz w roku odbywać się będą Walne Zgromadzenia Forum. 

                „Dlaczego spalarnia – alternatywne metody przekształcania odpadów komunalnych ” a ściślej dlaczego dla Konina wybrano technologię rusztową spalania odpadów komunalnych, omówił w bardzo interesującym wykładzie dr hab. Inż. Grzegorz Wielgosiński  z Politechniki Łódzkiej. Argumentację zaprezentował na tle światowych i europejskich działań na przestrzeni dziesięcioleci uzasadniając  bezpieczeństwo ekologiczne uzyskiwane dzięki działalności technologii spalania odpadów komunalnych. Przekonująco brzmiały argumenty wykładowcy na temat spalania rusztowego, jego większej skuteczności nad technologiami np. zgazowania lub pirolizy.      

              Kierownik Jednostki Realizującej Projekt  Elżbieta Streker – Dembińska w prezentacji multimedialnej złożyła aktualną  informację o projekcie podkreślając , że wszystkie formalności składające się na przygotowanie procesu inwestycyjnego prowadzone są zgodnie z harmonogramem, czego potwierdzeniem jest złożony 26 czerwca br. wniosek o  pozwolenie na budowę. Nie ma zagrożenia terminów (prezentacja).

„Jak działać będzie konińska spalarnia – przedstawienie projektu wstępnego” mówił  Grzegorz Krzywicki – Pełnomocnik Konsorcjum Integral – Erbud – Introl” .  Mimo, że wykonawca czeka na pozwolenie na budowę już organizowany jest plac budowy i prowadzone prace  przygotowawcze.

              Dodajmy, że uczestnicy  konferencji  otrzymali broszurę informacyjną o inwestycji oraz bajkę dla dzieci „O spalarku, który tryska  energią czyli bajka dla dzieci jak porządkować śmieci”.    

 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego
Infrastruktura i Środowisko