Od 2004 roku w Koninie odbywa się jedyny w Polsce konkurs poetycki na wiersz o tematyce przyrodniczo – ekologicznej pod nazwą „Zielone rymy”. Organizatorami od samego początku byli: Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie, Związek Międzygminny „Koniński Region Komunalny” i Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Koninie. Po dziesiątej edycji Konkurs otrzymał wyróżnienie specjalne Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku” jako najbardziej oryginalne przedsięwzięcie propagujące wśród młodych ludzi przyrodę w połączeniu z ekologią.
Prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz – z filologii polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oceniający od kilku lat dorobek konkursowy w komentarzu do jedenastej edycji napisał: Wiersze z tegorocznej edycji „Zielonych Rymów” otwierają drugą dekadę konkursu. Okazuje się, że jest to prawdziwe nowe otwarcie, gdyż zgłoszone utwory często zaskakują pomysłowością, inwencyjnym podejściem do kompozycji wierszy. Pozwala to wręcz zadać pytanie, na czym polega konieczny związek między przeżyciem kontaktu z przyrodą z naturą a stworzeniem czegoś nowego, dotarciem do nowości. (…) Przyczyn oczarowania powodowanego przez spotkanie z naturą ni można przewidzieć, ona zawsze czymś zaskoczy. Co najważniejsze jednak, przyroda w tych wierszach sprawia, że życie bohaterek i bohaterów wierszy wydaje im się bardziej żywe. Kontakt ze światem fauny i flory pozwala na głębokie przeżycie pewnej chwili, na wzmocnienie sił życiowych. Wiersze te podszyte są przeto uczuciem wdzięczności dla natury za dar intensywnego przeżywania własnego życia. (…) Bardzo udana tegoroczna edycja „Zielonych Rymów” pozwala z wielką ciekawością oczekiwać na wszystkie wiersze z drugiej dekady konkursu. Ponieważ jest to konkurs ekologiczno –przyrodniczy, to przekazywanie naturze sił witalnych poprzez tchnące nowością wiersze okazuje się także wyrazem unikalnej, bardzo wartościowej, kształconej przez „Zielone Rymy” świadomości i wrażliwości ekologicznej młodych poetek oraz poetów.
W XI Powiatowym Konkursie Poetyckim „Zielone Rymy” uczestniczyło 13 szkół z powiatów konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego. Na konkurs wpłynęło 109 wierszy w 47 zestawach. Nagrody otrzymali:
I nagroda – Michał Zaborowski z II Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Koninie za wiersz „Pląs”.
II nagroda – Marianna Umerle z II LO w Koninie za wiersz „Chwila narcyza”.
III nagroda – Aleksandra Walińska z Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka J. Piłsudskiego w Słupcy za wiersz „Tam świat”.
III nagroda – Klaudia Glanc z II LO w Koninie za wiersz „Uczucie”.
III nagroda – Karolina Świerczyńska z Gimnazjum w Słodkowie (powiat turecki) za wiersz „Zaczarowana opowieść”.
Wyróżnienia:
Dominik Bilkowski z Gimnazjum w Słodkowie za wiersz „Ziemia”.
Kamila Filipiak z Gimnazjum w Słodkowie za wiersz „Oaza spokoju”.
Milena Szklarska z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Boguszycach z wiersz „Natura w każdym z nas”.
Brygida Urbaniak z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie za wiersz „Kropelki rosy”.
Estera Wędzik z Gimnazjum w Słodkowie za wiersz „Jesień”.
W specjalnie wydanym tomiku pokonkursowym opublikowano także 15 wierszy zauważonych.
Wszyscy autorzy otrzymali nagrody książkowe oraz wartościowe monety miejskie srebrne i mosiężne które mają dużą wartość nie tylko numizmatyczną. Nagrodzono też nauczycieli -opiekunów z 13 szkół. To dzięki nim uczniowie chętnie uczestniczą w konkursie, który każdego roku ma wyższy poziom.
Uroczysta Gala XI Konkursu „Zielone Rymy” odbyła się w Sali wykładowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie. Prowadził ją Andrzej Kotłowski z MBP, który od początku konkursu pełni rolę Kierownika Sekcji Gromadzenia i Opracowania. W skład Komitetu Organizacyjnego wchodzili także: Henryk Janasek – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Jan Pogodski – prezes Zarządu Związku Międzygminnego i Jan Skalski – prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Koninie.
W Gali Prezydenta Konina reprezentowała Zenona Sroczyńska –kierownik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Spraw Społecznych, Starostę Powiatu – Krystyna Dąbrowska – zastępca Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, MZGOK reprezentował Ryszard Sławiński –specjalista ds. promocji
Ponieważ został rozwiązany Związek Międzygminny „Koniński Region Komunalny” kolejna edycja „Zielonych Rymów” odbędzie się w nowym zestawie organizatorów. Być może i to byłoby w pełni uzasadnione w roli głównej znajdzie się obok Miejskiej Biblioteki Publicznej – Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Koninie. Większą rolę zamierza odegrać Starosta Koniński.
Oto I nagroda:
Michał Zaborowski
Pląs
brudny kostium łabędzia
tak idealnie współgra
z szarością marszczonej sceny
a nad nią szara kotara
spektakl rozpocznie się zaraz
kra pęka lód się kruszy
I na podmokłym brzegu
Słychać jakby ktoś na szklanej harfie
Grać próbował Czajkowskiego
baletmistrz szyją pląsa
jak trudno pojąć piękno kunsztu owego
zda się
że oto obraz Degas
reinterpretowany
przez Bukowskiego
szara kotara
szary łabędź
szara scena
po co wyśnionych barw szukać?
To wokoło – to też sztuka
Po pierwszej nagrodzie widać, że poetyckie odczuwanie przyrody może być piękne i niezwykłe, czego dowodzą wszystkie pokonkursowe utwory.