fot. Szymon Kocioruba i Zbigniew Murawski
« wstecz

Święto młodej poezji ekologicznej

            Tegoroczna edycja ZIELONYCH RYMÓW zapamiętana zostanie dzięki silnemu podkreśleniu przez przysłane na konkurs wiersze jednej kwestii. Powracającym motywem okazał się tym razem fenomen obecności, gdyż zapisywanym przez wiersze przejawom istnienia natury towarzyszyły zwykłe pytania o współbycie z innymi oraz zmienne sposoby bycia samych poetek i poetów. Wszystko tu zresztą okazuje się skomplikowane i fascynujące: byt natury, obecność piszącego i istnienie związanych z nim innych – pisze prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz , historyk i teoretyk literatury, pracownik  Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.  

            Na XII edycję Powiatowego Konkursu Poetyckiego na wiersz o tematyce przyrodniczo – ekologicznej ZIELONE RYMY – 2015 wpłynęły 73 wiersze 43 autorów uczniów 15 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  z powiatów: konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego. Organizatorami Tego niezwykłego konkursu byli Miejska Bibliotek Publiczna w  Koninie i Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Koninie. Aktywnie w tym roku włączyła się Europosłanka z Wielkopolski Krystyna Łybacka, fundując pierwszą nagrodę w konkursie.  W specjalnym tomiku, którego wydanie sfinansował MZGOK Sp. z o.o. Opublikowano wiersze nagrodzone, wyróżnione i zauważone. Zarówno główny juror jak i grupa kompetentnych czytelników zgodnie twierdzą, że poziom wierszy jest z roku na rok wyższy a wrażliwość na problemy ekologiczne i urodę środowiska przyrodniczego znajduje wyraz w poetyckim przetworzeniu przez autorów.

Nagrody otrzymali:

I nagroda – Marta Żak za wiersz pt. Chłód.       

II nagroda – Julia Maciaszek  za wiersz Na drugim końcu tęczy i Brygida Urbaniak za …Otwieram się.

III nagroda  - Weronika Filipiak za Nieznane dni i Monika Miętkiewska za Niewidzialna przyroda.

Wiersze wyróżnione:

Dominika Bartosik - Zostały kasztany, Dominik Bilkowski -  Blask, Julia Lament –  moje niebo, Alicja SzafrańskaCzłowiek, Klaudia UrbanowskaCzęść pierwsza 

Jako wiersze zauważone i zakwalifikowane do druku w okolicznościowym tomiku:

Katarzyna BojarskaDroga Twojej ucieczki, Natalia CegielskaŻycie roślin, Dominika Grobelna – Deszcz, Natalia KolińskaBiegnie świat, Julia MaciaszekPięć minut, Karolina MijalskaZielony spacer, Anna OrkowskaTo już koniec, Gabriela PiotrowskaNiezapomniane chwile, Patrycja Resel Narcystyczne kwiaty, Anna TomaszewskaTęcza, Mariusz WieczorekPiękno przyrody, Marta ŻakNoc, Marta Żak – Z pamiętnika Róży.

 

Publikujemy I nagrodę:

Marta Żak – I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Koninie

Chłód

Europa. 12 lipca. Lato. 32 i pół stopnia w skali Celsjusza.

(…)

Dlaczego świat jest zimny

Góra przeciwko mojej grawitacji

 

Ktoś

na piętrze pod Ziemią

 

Moje mój

Własność przeciwko bezpańskości

 

Coś

W Dole nade mną

 

Dla Ciebie

Łzy farbują włosy

Na czerń.

                                   Świat JEST zimny

                        Dół przeciwko mojemu niebu.

              

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego
Infrastruktura i Środowisko