Dzień Otwarty Funduszy Europejskich
9 maja 2014 roku to ważny dzień dla Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Koninie. Kilka wydarzeń zbiegło się tego dnia. Na dziesięciolecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej zorganizowano w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Sulańskiej 13 Dzień Otwarty Funduszy Europejskich. Przebudowany ogródek w Centrum Edukacji stał się pięknym Ogrodem Ekologicznym wyposażonym m.in. w 9 nowych kompletów mebli ogrodowych, w dwa kolorowe balony na uwięzi, (żółty ze znakami i hasłem MZGOK Sp. z o.o. i granatowy z wizerunkiem maskotki – spalarka), nowe parasole, nowe dodatkowe tablice informacyjne opowiadające o budowie Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych i Rekultywacji Gminnych Składowisk sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. MZGOK wyłożył znaczącą część placu kostką brukową, podobnie też ścieżkę wzdłuż planszowej opowieści o sortowaniu odpadów i budowie Spalarni. Znajdujące się na placu zabytkowe maszyny rolnicze otrzymały nowe tabliczki z ich nazwami. Dla edukacji dzieci i młodzieży to ważna informacja o mechanizacji rolnictwa w XIX i XX wieku.
Do MZGOK przyjechały tego dnia dwie grupy uczniów klas piątych ze szkół nr 12 i 15 z Konina. Ich pobyt rozpoczęło uroczyste przecięcie wstęgi otwierające nowy Ogród Ekologiczny. Dokonał tego prezes Zarządu MZGOK Sp. z o.o. Jan Skalski w towarzystwie przewodniczących klas. Uczniowie przeszli wzdłuż trasy tablic ekologicznych których treść skomentowali im Elżbieta Streker Dembińska –kierownik Jednostki Realizującej Projekt i Ryszard Sławiński-specjalista ds. promocji MZGOK JRP. Z dużym zainteresowaniem uczniowie zwiedzili składowisko odpadów komunalnych, kompostownię, sortownię oraz budowę Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, którą przybliżyli im i kolejnym zwiedzającym inżynierowie Marcin Gałan i Ireneusz Jeńć i Leszek Chojenka. Uczniowie znakomicie uczniowie bawili się przez kolejne dwie godziny. Konkursy, kwizy, tańce ekologiczne znakomicie prowadziła Lucyna Lenart – Woźniak dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w towarzystwie swoich współpracowników. Zabawa była świetna, uczniowie zostali obdarowani firmowymi gadżetami promocyjnymi a wśród nich nowymi czapeczkami ze znakami firmy i kolorowymi balonikami.
Jeszcze przed festynem MZGOK zwiedzili uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Mikołaja Kopernika w Koninie, których fachowo oprowadził Andrzej Drewniak, pełnomocnik Unii Europejskiej ds. budowy Spalarni. Uczniowie nie kryli swojego zdziwienia i zachwytu nad porządkiem panującym w MZGOK a także budową Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.
Najjaśniejszym punktem Dnia Otwartego były odwiedziny Ogrodu Ekologicznego i ZTUOK przez mieszkańców Konina, grup z gmin Skulsk, Stare Miasto, Rychwał z burmistrzem Stefanem Dziamarą, Ślesin z burmistrzem Dariuszem Zaborowskim i Sompolno. Odwiedził nas też wójt gminy Olszówka Włodzimierz Fraszczyk. Oprowadzali ich wymienieni wyżej oraz Sławomir Frontczak, Maciej Zając. Obsługę fotograficzną Dnia zapewnił Szymon Kocioruba, dyrektor ds. technicznych MZGOK. Odwiedzający tego dnia Ogród i Firmę mieszkańcy Konina byli pełni uznania nie tylko dla budowy ale też dla ładu, porządku, zieleni i ukwiecenia terenu MZGOK. Łącznie na Dzień Otwarty Funduszy Europejskich przyjechało ponad 300 osób. – To sporo, ale mam nadzieję, że na kolejnych imprezach w naszym Centrum Ekologicznym pojawi się znacznie więcej osób. Ci, którzy do nas zawitali w piątek 9 maja zapewne opowiedzą znajomym i sąsiadom o nas a Ci zechcą się przekonać, że tak jest naprawdę – powiedział prezes Jan Skalski. Dodajmy, że wszyscy zostali zaproszeni na grochówkę.
Przy grochówce odbyło się też plenerowe spotkanie z załogą Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Koninie z okazji Dnia Pracownika Komunalnego i 15 –lecia MZGOK. Przybył na nie wiceprzewodniczący Sejmiku Wielkopolskiego Kazimierz Pałasz, Prezydent Konina Józef Nowicki, a także szefowie miejskich firm i przedsiębiorstw; Zbigniew Szymczak – prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Jarosław Derdziński – prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Stanisław Jarecki prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa energetyki Cieplnej, Marek Libertowski – prezes Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Prezydent Józef Nowicki pogratulował załodze osiągnięć i życzył jej sukcesu w budowie Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Wyraził też przekonanie, że ten najnowocześniejszy w Koninie zakład wprowadzi miasto i subregion w erę nowych dokonań w zakresie poprawy stanu środowiska i ekologii. Pracownicy MZGOK Zuzanna Gralak, Magdalena Kowalczyk, Waldemar Borowski, Wojciech Kurzawa i Henryk Zaręba z rąk prezesa Jana Skalskiego otrzymali honorową odznakę „Zasłużony pracownik Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o.”.
Spotkanie z mieszkańcami Słupcy i Powiatu
25 października 2013r. w wypełnionej słuchaczami sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami miasta i powiatu słupeckiego. Licznie przybyli zainteresowani w tym szefowie samorządów miejsko – gminnych i gminnych powiatu wysłuchali prezentacji Kierownika Jednostki Realizującej Projekt mgr inż. Elżbiety Streker – Dembińskiej na temat działań związanych z projektowaniem i przygotowaniami formalno – prawnymi inwestycji Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie. Zwróciła ona uwagę na fakt, że Miasto Słupca i wszystkie gminy powiatu słupeckiego są udziałowcami spółki jaką jest Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie. Stąd informacja o tej inwestycji jest ważna dla wszystkich mieszkańców miasta i powiatu. Inwestycja jest realizacją projektu „Uporządkowanie gospodarki odpadami na terenie subregionu konińskiego”. Drugim referentem był mgr inż. Marcin Gałan, specjalista do spraw budownictwa, który zaprezentował technologię Spalarni oraz węzły technologiczne, przede wszystkim te, które będą zabezpieczać środowisko. Spotkanie prowadził burmistrz Słupcy Michał Pyrzyk.
29 sierpnia 2013 r.
W Rychwale MZGOK za pośrednictwem firmy UNIA Sp. z o.o. w Krakowie, zorganizował spotkanie z mieszkańcami Miasta i Gminy Rychwał poświęcone realizacji projektu „Uporządkowanie gospodarki odpadami na terenie subregionu konińskiego”. Omówiono rekultywację składowisk w gminach oraz postęp prac przy budowie Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie.
„Spalarnia w Koninie drogą do czystego powietrza”. Konferencja naukowo-dydaktyczna 27 czerwca 2013 r.
W sali sesyjnej konińskiego Ratusza odbyła się pierwsza z dwóch zaplanowanych na rok 2013 konferencji naukowo – dydaktycznych prezentujących problematykę inwestycji realizowanej w Koninie pod nazwą „Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych” . W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, noszącego nazwę „Uporządkowanie gospodarki odpadami na terenie subregionu konińskiego” prowadzona jest także rekultywacja 14 gminnych składowisk odpadów komunalnych.
Konferencję otworzyła i prowadziła Krystyna Szkarłat –prezes firmy UNIA Sp. z o.o. z Krakowa, która była jej głównym organizatorem.
Podczas konferencji w której uczestniczyli parlamentarzyści – posłowie Tomasz Piotr Nowak oraz Jacek Kwiatkowski, głos zabrał Prezydent Konina Józef Nowicki. Podkreślił on, że wart ponad trzysta milionów złotych projekt inwestycyjny jest rezultatem wielu lat prowadzonej przez miasto Konin polityki postępowania z odpadami komunalnymi, która polegała na pionierskim działaniu inwestycyjnym i edukacyjnym. W krajowej czołówce od lat znajdujemy się w dziedzinie segregacji odpadów i edukacji młodych mieszkańców Konina, podkreślił Prezydent.
Pełnomocnik ds. Realizacji Projektu Andrzej Drewniak zaprezentował prace inwestycyjne w konińskiej Spalarni na tle innych projektów w kraju. Dotychczasowe prace lokują ją w czołówce spośród sześciu tego typu inwestycji. Poinformował o powstaniu 5 grudnia 2012 roku Forum Beneficjantów Projektów Spalarniowych. W jego skład wchodzą przyszłe spalarnie w Białymstoku, Bydgoszczy, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Koninie. Szefem Organu Wykonawczego czyli Koordynatorem Forum jest Andrzej Drewniak – Pełnomocnik do spraw Realizacji Projektu w Koninie. Do tej pory odbyła się trzy robocze spotkania a raz w roku odbywać się będą Walne Zgromadzenia Forum.
„Dlaczego spalarnia – alternatywne metody przekształcania odpadów komunalnych ” a ściślej dlaczego dla Konina wybrano technologię rusztową spalania odpadów komunalnych, omówił w bardzo interesującym wykładzie dr hab. Inż. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej. Argumentację zaprezentował na tle światowych i europejskich działań na przestrzeni dziesięcioleci uzasadniając bezpieczeństwo ekologiczne uzyskiwane dzięki działalności technologii spalania odpadów komunalnych. Przekonująco brzmiały argumenty wykładowcy na temat spalania rusztowego, jego większej skuteczności nad technologiami np. zgazowania lub pirolizy.
Kierownik Jednostki Realizującej Projekt Elżbieta Streker – Dembińska w prezentacji multimedialnej złożyła aktualną informację o projekcie podkreślając , że wszystkie formalności składające się na przygotowanie procesu inwestycyjnego prowadzone są zgodnie z harmonogramem, czego potwierdzeniem jest złożony 26 czerwca br. wniosek o pozwolenie na budowę. Nie ma zagrożenia terminów (prezentacja).
„Jak działać będzie konińska spalarnia – przedstawienie projektu wstępnego” mówił Grzegorz Krzywicki – Pełnomocnik Konsorcjum Integral – Erbud – Introl” . Mimo, że wykonawca czeka na pozwolenie na budowę już organizowany jest plac budowy i prowadzone prace przygotowawcze.
Dodajmy, że uczestnicy konferencji otrzymali broszurę informacyjną o inwestycji oraz bajkę dla dzieci „O spalarku, który tryska energią czyli bajka dla dzieci jak porządkować śmieci”.
Konferencja prasowa na temat inwestycji. 27 czerwca 2013 r. godz. 9.30
Przed konferencją naukowo – dydaktyczną ”Spalarnia w Koninie drogą do czystego środowiska” zwołana została konferencja prasowa dla dziennikarzy regionalnych i lokalnych. Rozpoczęła ją Krystyna Szkarłat – Prezes firmy UNIA Sp. z o.o., która konferencję przygotowała.
Wobec nieobecności, z przyczyn osobistych prezesa Zarządu MZGOK Jana Skalskiego, głównym referentem była Kierownik Jednostki Realizującej Projekt Elżbieta Streker – Dembińska, która zaprezentowała w pokazie multimedialnym informacje o projekcie a przede wszystkim kalendarium dochodzenia do obecnego stanu inwestycji. Zdementowała pojawiające się nieprawdziwe informacje o zagrożeniach w realizacji inwestycji pod nazwą „ Projektowanie i budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych”. Poinformowała, że 26 czerwca został złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Dziennikarze zostali zapoznani z bieżącym stanem projektu wstępnego i przygotowaniach placu budowy przed uzyskaniem pozwolenia na budowę – a uczynił to Grzegorz Krzywicki – Pełnomocnik Konsorcjum Integral – Erbud – Introl.
Dziennikarze zadali serię pytań na które zyskali kompetentne odpowiedzi. Przedstawiciele mediów regionalnych i lokalnych otrzymali broszurę prezentującą inwestycję a także bajkę dla dzieci „O spalarku, który tryska energią czyli bajka dla dzieci jak porządkować śmieci” autorstwa Beaty Pieczyńskiej – Bielewskiej (tekst) i Eli Barszcz (ilustracje). Egzemplarze obu broszur trafiły też do uczestników konferencji naukowo –dydaktycznej.
Wykonywanie działań informacyjno-promocyjnych dla budowy Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie oraz rekultywacji trzynastu gminnych składowisk odpadów.
Prowadzenie działań informacyjnych i promocyjnych to obowiązek państw członkowskich, instytucji zarządzających programami i samych beneficjentów korzystających z pomocy unijnej. Obowiązek ten wynika wprost z przepisów prawa wspólnotowego (w szczególności z Rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 oraz Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1828/2006 (zm. Rozporządzeniem Komisji WE Nr 846/2009 z dnia 1 września 2009 roku), a także z dokumentów krajowych, które w sposób bardziej szczegółowy niż unijne rozporządzenia, określają zasady komunikacji Funduszy Europejskich. Na poziomie krajowym głównymi dokumentami dotyczącymi informacji i promocji są Wytyczne Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie informacji i promocji, Strategia Komunikacji Funduszy Europejskich w Polsce w ramach Narodowej Strategii Spójności na lata 2007-2013, Plany komunikacji poszczególnych programów oraz „Zasady promocji projektów dla beneficjentów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013”.
Przetarg na realizację tego zadania został ogłoszony dnia 23 grudnia 2011r. (Dz.U./S S247, 401599-211-PL.) Spośród 9 wykonawców ocenie poddano 5 ofert. Ogłoszenie o wyborze wykonawcy opublikowane zostało 15 maja 2012 r. Umowa z Wykonawcą kontraktu – firmą UNIA sp. z o.o. z Krakowa została zawarta 31 maja 2012 r.
Przedmiotem Umowy jest przygotowanie, realizacja, jak również koordynacja działań informacyjno – promocyjnych dla budowy zakładu termicznego unieszkodliwiania odpadów w Koninie oraz rekultywacji trzynastu gminnych składowisk odpadów, realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Kampania będzie realizowana etapowo w zależności od stopnia realizacji Projektu pn.: „Uporządkowanie gospodarki odpadami na terenie subregionu konińskiego” i zostanie zrealizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa
i wytycznymi.
Wszelkie duże materiały promocyjne, materiały multimedialne oraz wybrane materiały drukowane będą zawierały, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym oraz Księgą identyfikacji wizualnej Narodowej Strategii Spójności, obowiązkowo: emblemat Unii Europejskiej, odwołanie słowne do Unii Europejskiej wraz z odwołaniem słownym do Funduszu Spójności, logo POIiŚ, hasło promocyjne POIiŚ oraz informację o współfinansowaniu Projektu.
Realizacja kontraktu.
Zgodnie z umową wykonawca przekazał harmonogram prac i przystąpił do realizacji zadań. W czerwcu br. wykonawca przedstawił projekty materiałów reklamowych, projekt strony internetowej i filmu promocyjnego.