Odnawialne źródła energii
Po wielu latach Konin wrócił do organizacji targów. Tym razem w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej podczas Dni Przedsiębiorczości w dniach 21 – 22 maja 2015 r. targi były tematyczne, dotyczyły głównie odnawialnych źródeł energii. 38 stoisk zajęli wytwórcy, dystrybutorzy oraz konińskie placówki edukacyjne: Zespół Szkół Górniczo – Energetycznych, który specjalizuje się w kształceniu specjalistów od fotowoltaiki i Zespół Szkół Zawodowych im. M. Kopernika prowadzący klasy specjalizujące się w problematyce ekologicznej. Stoisko nr 16 zajmował Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w którym prezentowaliśmy projekcje komputerowe o realizacji Projektu „Uporządkowanie gospodarki odpadami na terenie subregionu konińskiego”, oferowaliśmy firmowe gadżety i edukacyjne wydawnictwa ulotne. Na pytania odpowiadali inżynierowie Marcin Gałan i Ireneusz Jeńć. Informowali, że zainteresowanie inwestycją – budową Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych było duże a pytania merytoryczne. Dodajmy, że termiczne unieszkodliwianie jest zaliczone do odnawialnych źródeł energii.
W gronie wystawców widzieliśmy firmy nie tylko z Konina i subregionu konińskiego ale także m.in. z Witkowa, Zamościa, Poznania, Torunia, Pleszewa. To dowodzi iż problematyka OZE jest ważna dziś i istotna na przyszłość ze względu na zagospodarowanie np. odpadów oraz pozyskiwanie energii „zielonej” dającej możliwość oszczędzania kopalin, które nieuchronnie mogą zostać wyczerpane.
Targi otworzył prezydent Konina Józef Nowicki, który podkreślił społeczną i biznesową rangę odnawialnych źródeł energii. Zapewnił, że w przyszłym roku odbędą się kolejne targi, na które uczestników już zaprosił.
Ważną częścią targowego spotkania w Koninie były tematyczne prelekcje i wykłady. „Planowanie i finansowanie przedsięwzięć w tym pozyskiwanie dotacji na inwestycje w sektorze energetycznym” to tytuł wykładu Wojciecha Stawianego – eksperta Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W panelu eksperckim wystąpili: Hanna Grunt, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dr Joanna Mazurkiewicz, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Krzysztof Baranowski, Inżynier Kontraktu, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Koninie, Beata Frontczak, Współwłaścicielka VN Consulting Laboratorium Innowacji w Koninie.
Prelekcję „System wsparcia doradczego w zakresie efektywności energetycznej i OZE w nowej perspektywie finansowej” poprowadziła Hanna Grunt, prezes zarządu WFOŚiGW z udziałem Macieja Luma, koordynatora doradców energetycznych Funduszu oraz Kingi Świtalskiej, doradcy energetycznego Funduszu w Poznaniu.
Trzeci wykład „Wody geotermalne bogactwem i przyszłością Ziemi Konińskiej” wygłosił prof. dr hab. inż. Wojciech Górecki z Akademii Górniczo – Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie. W towarzyszącym panelu udział wzięli: Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Beata Wiszniewska, Dyrektor Generalny Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Warszawie, Stanisław Jarecki, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Koninie, prof. dr hab. inż. Zbigniew Kasztelewicz, AGH Kraków, Przewodniczący Rady Konsultacyjnej ds. Gospodarczych przy Prezydencie Konina, dr Artur Zimny, dziekan Wydziału Społeczno – Humanistycznego PWSZ w Koninie i Grażyna Twardowska – Gałek, doradca Zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie.
Drugi dzień Targowych debat poświęcony był studiom, kierunkom kształcenia, rozważaniom o zatrudnieniu i pracy w biznesie.
Opinie o Targach Przedsiębiorczości są w większości pozytywne. Dowodzą iż przedsięwzięcia było ważne dla biznesu, dla miasta i energii odnawialnej.