fot. Szymon Kocioruba i Zbigniew Murawski

12 grudnia 2013 r.

w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie odbyła się druga konferencja naukowo – dydaktyczna nt. „Termiczne unieszkodliwianie odpadów komunalnych jako wyznacznik standardów w ochronie środowiska. Organizatorem był Miejski Zakład  Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Koninie wespół z PWSZ, a wykonawcą Unia Sp. z o.o. w Krakowie. 

6 grudnia 2013 r. 

Konsorcjum Integral – Erbud – Introl  z udziałem Inżyniera Kontraktu, projektanta i Zamawiającego  podsumowało postęp prac na budowie Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie w okresie od 1 do 30 listopada i opublikowało Raport Wykonawcy nr 12. 

21 listopada 2013 r.

Na placu budowy Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych odbyło się symboliczne wbicie łopaty pod realizację prac budowlano – montażowych.   

13 listopada 2013 r.  

Wykonawcy Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych spotkali się na kolejnej naradzie technicznej podczas której zaprezentowany został  Raport miesięczny za październik 2013 r.

3 listopada 2013 r.  

Konsorcjum  Firm Integral – Erbud – Introl rozpoczęło roboty budowlano – montażowe przy wznoszeniu Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.

31 października 2013 r. 

Konsorcjum Integral – Erbud – Introl  wdrożyło prace przygotowawcze do budowy konińskiej Spalarni.

28 października 2013 r. 

Prezydent Konina Józef Nowicki podpisał Decyzję o pozwoleniu na budowę Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Tego dnia decyzja stała się prawomocną.

25 października 2013 r.

We współpracy z firmą UNIA Sp. z o.o. z Krakowa, odbyło się w Słupcy spotkanie z mieszkańcami miasta i powiatu prezentujące bieżące i przyszłe kwestie związane z budową Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie.

23 października 2013 r.        

Dyrektor Regionalny Ochrony Środowiska uzgodnił środowiskowe  warunki realizacji   przedsięwzięcia inwestycyjnego pod nazwą Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.

16 października 2013 r. 

Na naradzie koordynacyjnej spotkali się wykonawcy inwestycji ZTUOK, ocenili postęp prac oraz przyjęli Raport Wykonawcy za miesiąc wrzesień 2013 r.

11 października 2013 r. 

Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał pozytywną opinię dla realizacji przedsięwzięcia pod nazwą Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie.

9 października 2013 r.

W sali sesyjnej konińskiego Ratusza odbyła się otwarta dla społeczeństwa rozprawa administracyjna w ramach przeprowadzonej ponownej oceny  oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia: budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów.

23 września 2013 r.

Prezydent Konina opublikował Obwieszczenie  o wszczęciu 26 czerwca 2013 r. postępowania z wniosku Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w sprawie wydania decyzji o pozwolenie na budowę Spalarni.

29 sierpnia 2013 r.

W Rychwale MZGOK za pośrednictwem firmy UNIA Sp. z o.o. w Krakowie, zorganizował  spotkanie z mieszkańcami Miasta i Gminy Rychwał poświęcone realizacji projektu „Uporządkowanie gospodarki odpadami na terenie subregionu konińskiego”. Omówiono rekultywację składowisk w gminach oraz postęp prac przy budowie Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie.

23 sierpnia 2013 r.

Marszałek  Województwa Wielkopolskiego wydał decyzję zatwierdzającą  „Projekt robót geologicznych na wykonanie otworów obserwacyjnych dla monitoringu lokalnego wód podziemnych projektowanego Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.

7 sierpnia 2013 r.

Spotkanie koordynacyjne z udziałem przedstawicieli wszystkich firm biorących udział w procesie inwestycyjnym: Zamawiającego (MZGOK) i Wykonawców: Integralu, Erbudu, Introlu, ILF – projektanta, Grotntmija  – Inżyniera Kontraktu, poświęcone było miesięcznemu Raportowi Wykonawcy nr 8 za lipiec 2013 r. Omówiono odpowiedzi Wykonawcy na uwagi Inżyniera Kontraktu do Projektu Wstępnego.        

25 lipca 2013 r.

W 16 spotkaniu „Dobre praktyki w gospodarce odpadami” w Warszawie uczestniczyli przedstawiciele Forum Beneficjentów Projektów Spalarniowych. Z wyjątkiem Białegostoku i Bydgoszczy, które otrzymały już pozwolenia na budowę,  pozostali członkowie Forum są w trakcie procedur ich uzyskania. W podsumowaniu spotkania uznano, że najważniejsze obecnie jest monitorowanie harmonogramów rzeczowo – finansowych.

1 lipca 2013 r.

Na wnioski niektórych gmin przygotowana została korekta harmonogramu prac rekultywacyjnych na składowiskach. Podpisany został Aneks nr 3 do umowy uwzględniający nowe terminy rozpoczęcia prac na poszczególnych składowiskach.

27 czerwca 2013 r.

W sali sesyjnej konińskiego Ratusza odbyła się konferencja popularno – naukowa pod tytułem „Spalarnia w Koninie drogą do czystego środowiska”. W konferencji uczestniczył w charakterze wykładowcy prof. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej. Omówiono zakres prac, koszty, szanse i zalety dla środowiska wynikające z prowadzonej przez MZGOK sp. z o.o. inwestycji – budowie „Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych” w Koninie.

Przed rozpoczęciem obrad przedstawiciele miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi, Jednostki Realizującej Projekt i Wykonawcy spotkali się na konferencji prasowej z dziennikarzami mediów regionalnych i lokalnych. Organizatorem obu konferencji była UNIA Sp. z o.o. z Krakowa.

26 czerwca 2013 r.

Do Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego  złożony został wniosek o wydanie pozwolenia na budowę Zakładu Termicznego  Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie.

25 – 28 czerwca 2013 r.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeprowadził kontrolę w Jednostce Realizującej Projekt. Inżynier Kontraktu i specjaliści JRP udzielili wyjaśnień. Kontrola wypadła pozytywnie i stwierdziła brak uchybień i nieprawidłowości w zakresie objętym kontrolą.

19 czerwca 2013 r.

Zamawiający – MZGOK sp. z o.o. na podstawie rekomendacji Inżyniera Kontraktu pozytywnie zaopiniował Projekt Wstępny i projekt budowlany, wskazując jednocześnie na konieczność wniesienia uzupełnień i korekt na etapie opracowania projektu wykonawczego.

13 czerwca 2013 r.

Konsorcjum na naradzie podsumowującej Raport za maj przedstawiło prezentację stanowiącą sprawozdanie z zaawansowania prac w odniesieniu do zatwierdzonego 28 marca br. harmonogramu rzeczowego.

26 – 29 maja 2013 r.

Delegacja Zarządu Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi  i Jednostki Realizującej Projekt przebywała na studyjnym wyjeździe podczas którego wizytowała obiekty spalarniowe w Suhl (Niemcy)oraz Wiedniu (Austria).

15 maja 2013 r.

O Projekcie Wstępnym i Projekcie Budowlanym dyskutowano w siedzibie MZGOK sp. z o.o. na roboczej naradzie podsumowującej kwietniowy Raport Miesięczny Wykonawcy.

2 maja 2013 r.

Dokonano odbioru składowiska w Cisewie po rekultywacji przeprowadzonej przez  MELBUD D&S Pilarczyk Spółka Jawna i Zakład Projektowania i Wykonawstwa EKOLOGIA.

23 kwietnia 2013 r.

Prezes Zarządu MZGOK Sp. z o.o. Jan Skalski zorganizował spotkanie z prezesami firm Konsorcjantów nt. bieżącej realizacji projektu i poprawy koordynacji prac projektowych. Inżynier Kontraktu – Grontmij przygotował uwagi merytoryczne.

18 kwietnia 2013

Inżynier Kontraktu Grontmij Polska Sp. z o.o. zorganizował w Poznaniu spotkanie z Wykonawcą i Zamawiającym na którym został zaprezentowany Projekt Wstępny. 

18 kwietnia 2013 r.

Jednostka  Realizująca Projekt była wizytowana przez przedstawicieli Komisji Europejskiej, grupę JASPERS i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Omówiono  zaawansowanie projektu oraz jego specyfikę. Działalność JRP zyskała pozytywną ocenę.

16 kwietnia 2013 r.

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie odbyło się spotkanie Forum Beneficjentów Projektów Spalarniowych. Dotyczyło ono zaawansowania realizacji projektów oraz zgłoszonych przez nich problemów m.in. zielonych certyfikatów i promocji projektów.

11 kwietnia 2013 r.

Na kolejnej naradzie zorganizowanej przez Wykonawcę z udziałem Inżyniera Kontraktu i Zamawiającego podsumowano przedłożony 5 kwietnia miesięczny raport z realizacji zadania „Projektowanie i budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie”. Członkowie Konsorcjum przedstawili prezentację stanowiącą sprawozdanie z zaawansowania prac. Prace przebiegają zgodnie z zatwierdzonym 28 marca br. harmonogramem rzeczowym.

29 marca 2013 r.

Podpisany został Aneks nr 2 z Wykonawcą zadania „Rekultywacja składowisk w gminach” MELBUD D&S Pilarczyk Spółka Jawna i Zakład Projektowania i Wykonawstwa EKOLOGIA dotyczący zmiany harmonogramu prac.

14 marca 2013 r.

Plan zagospodarowania terenu był pierwszym punktem spotkania 14 marca podsumowującego Raport Wykonawcy za luty 2013 r. przedłożony Zamawiajacemu 7 marca 2013. Omawiano m.in  rozmieszczenie poszczególnych elementów zakładu i funkcjonowanie  węzłów technologicznych. Zamawiający przedstawił swoje oczekiwania dotyczące PZT.

22 lutego 2013 r.

Podczas Zgromadzenia Forum Beneficjentów Projektów Spalarniowych w Poznaniu zdefiniowano dwa problemy: brak rozwiązań prawnych co do ujęcia spalania odpadów jako źródeł energii odnawialnej oraz brak przepisów prawa pozwalających na wykorzystanie w budownictwie żużli powstających w procesie spalania odpadów.

14 lutego 2013 r.

Podsumowano przedłożony przez Wykonawcę w dniu 7 lutego miesięczny raport  z realizacji zadania „Projektowanie i budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie”. Rozpoczął  pracę Ekspert ds. ochrony środowiska, którego zadaniem jest m.in. dbałość o dochowanie wszystkich parametrów, na etapie projektowania, określonych w Decyzji Środowiskowej nr 13 z dnia 19. O7.2010 r.

 8 stycznia 2013 r.  

W siedzibie MZGOK Sp. z o.o. odbyło się pierwsze w roku 2013 spotkanie zorganizowane przez Inżyniera Kontraktu z Wykonawcą i Zamawiającym, dotyczące realizacji kontraktu „Projektowanie i budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów w Koninie”.

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego
Infrastruktura i Środowisko