fot. Szymon Kocioruba i Zbigniew Murawski

Zakres rzeczowy Projektu

 

Projekt obejmuje dwa zadania inwestycyjne: Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie oraz rekultywację gminnych składowisk odpadów.

1. Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie.

Zakład będzie mógł przetwarzać frakcję resztkową zmieszanych odpadów komunalnych dostarczaną z terenu subregionu konińskiego w ilości około 94 tys. ton rocznie. Wyboru technologii dokonano w oparciu o porównanie rozwiązań technologicznych stosowanych obecnie w krajach UE i ich ocenie pod kątem osiąganych efektów ekologicznych i ekonomicznych. Do procesu termicznego przekształcania w piecu rusztowym kierowana będzie resztkowa frakcja zmieszanych odpadów komunalnych. Przywożone odpady będą wyładowywane do bunkra w zamkniętej hali (pracującej w podciśnieniu, by wyeliminować uciążliwości odorowe w trakcie rozładunku i magazynowania), a następnie będą pobierane z bunkra do pieca bez wstępnej ich obróbki. Cały proces będzie przebiegać autotermicznie (bez dostarczania dodatkowego źródła ciepła).

Podstawowe parametry ZTUOK.

Parametr Jednostka Wartość
 ilość zastosowanych linii termicznego unieszkodliwiania   1
 Nominalna wydajność ZTUOK Mg/rok 94 000
 Nominalna wydajność ZTUOK Mg/h 12,0
 Minimalna dyspozycyjność ZTUOK h/rok 7800
 Minimalna wydajność węzła waloryzacji żużli Mg/h ≈17,0
 Minimalna wydajność zbudowanego węzła stabilizowania i zestalania Mg/h 5,5
 Temperatura pary przegrzanej °C 400
 Ciśnienie pary przegrzanej MPa 4,0

Podstawowe elementy technologiczne ZTUOK w Koninie obejmować będą:

  1. System odbioru i wstępnego przygotowania odpadów do procesu termicznego przekształcania
    z bunkrem magazynowym paliwa i systemem transportu.
  2. System spalania odpadów w kotle rusztowym.
  3. Układ odzysku ciepła ze spalin.
  4. Turbina parowa upustowo-kondensacyjna ze skraplaczem.
  5. Instalacja oczyszczania spalin ( metoda półsucha).
  6. Układ odprowadzania spalin.
  7. System monitoringu i kontroli.

W ramach ZTUOK przewidziana jest instalacja maszyn i urządzeń energetycznych, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie energii wytwarzanej w wyniku pracy linii termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Turbina upustowo-kondensacyjna pozwoli na jednoczesną produkcję energii elektrycznej i cieplnej w trybie kogeneracji. W wymienniku ciepła będzie podgrzewana woda sieciowa dla miejskiego sytemu ogrzewania.

W ramach realizacji ZTUOK planuje się również linię do waloryzacji żużli pozostałych po spalaniu odpadów. Proces waloryzacji polega na sezonowaniu przez okres od około miesiąca do maksymalnie sześciu, a następnie zastosowanie mechanicznej obróbki z wydzieleniem odpowiedniej (handlowej) frakcji żużla oraz oddzieleniem metali żelaznych i nieżelaznych. Gotowy produkt może być wykorzystany w budownictwie przemysłowym, czy też przy budowie dróg.

Szczególny nacisk położono na  wymagania związane z ochroną środowiska.

Zespoły procesowe pełnej konfiguracji technologicznej segmentu oczyszczania spalin muszą zapewnić: odpylanie spalin, redukcję emisji kwaśnych zanieczyszczeń nieorganicznych, redukcję emisji substancji organicznych w postaci gazów i par, w przeliczeniu na całkowity węgiel organiczny (TOC), dioksyn i furanów oraz związków metali ciężkich w postaci gazowej i pyłów, redukcję emisji NOx,

Węzeł  monitoringu i kontroli emisji ZTUOK będzie wyposażony w aparaturę kontrolno-pomiarową do pomiaru stężeń wymaganych składników zanieczyszczeń w spalinach a także do pomiarów parametrów procesowych spalin, które są potrzebne do standaryzowania wyników bieżących pomiarów i porównania z wartościami dopuszczalnymi – stężenia tlenu w spalinach, strumienia objętości spalin, ich temperatury, ciśnienia, wilgotności.

W Instalacji zostaną zainstalowane analizatory spalin, służące do przeprowadzania wymaganych prawem pomiarów substancji zanieczyszczających.

Zakład zostanie wyposażony również w trzy zespoły oczyszczania ścieków o wydajnościach wynikających z bilansów masowych, oraz  z wymagań zapisanych wydanej Decyzji Prezydenta Miasta o środowiskowych uwarunkowaniach.

2. Rekultywacja gminnych składowisk odpadów:

Zrekultywowane zostanie 14 gminnych składowisk odpadów, które wymagają zamknięcia gdyż nie spełniają przepisów ochrony środowiska i nie są wymagane po wprowadzeniu regionalnego systemu gospodarki odpadami. Są to składowiska: Wola Rychwalska, gmina Rychwał, Zielonka, gmina Wierzbinek, Biała, gmina Grodziec, Podgór, gmina Kramsk, Rzgów, gmina Rzgów; Mielnica Duża, gmina Skulsk; Cisew, gmina Turek, Russocice, gmina Władysławów, Stawki, gmina Władysławów, Maciejewo, gmina Osiek Mały, Grzegorzew, gmina Grzegorzew, Smolina, gmina Brudzew, Żurawieniec, gmina Babiak, Skubarczewo, gmina Orchowo.

Rekultywacja polegała będzie głównie na wyrównaniu warstwy zdeponowanych odpadów, ułożeniu warstwy odgazowującej, uszczelnieniu czaszy kwatery warstwą słabo przepuszczalną, ułożeniu warstwy organicznej i jej obsianiu trawą oraz wykonaniem studni odgazowujących i zasadzeniem drzew i krzewów u stóp skarp zrekultywowanej kwatery. Działania te winny ograniczyć emisje do środowiska (do gruntu i wód podziemnych oraz emisje hałasu, jak również roznoszenie odpadów przez wiatr i zwierzęta). Wykonanie rekultywacji składowisk, w wyniku, której ograniczone zostanie oddziaływanie zamkniętych składowisk na środowisko, nie powinno powodować znaczących negatywnych oddziaływań na środowisko przyrodnicze, w tym obszary Natura 2000.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego
Infrastruktura i Środowisko