fot. Szymon Kocioruba i Zbigniew Murawski

12 grudnia 2013 r.

II Konferencja naukowo – dydaktyczna

„Termiczne unieszkodliwianie odpadów komunalnych jako wyznacznik podwyższonych standardów w ochronie środowiska” to tytuł drugiej konferencji naukowo dydaktycznej zorganizowanej przez Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Koninie wespół z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Koninie. Wykonawcą zadania była Unia Sp. z o.o. z Krakowa, a moderatorem konferencji była jej Prezes Krystyna Szkarłat.

Istotnym było wprowadzenie wygłoszone przez Prezydenta Konina Józefa Nowickiego. Podkreślił on iż Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, wznoszony w Koninie od pierwszych dni listopada jest najdroższą inwestycją w historii miasta. Jej znaczenie nie tylko dla miasta ale dla całego subregionu konińskiego niesie w sobie przesłanie o podwyższeniu standardów cywilizacyjnych w ochronie środowiska. Fakt, że inwestycja jest finansowana przy współudziale środków pochodzących z Unii Europejskiej oraz z pożyczki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wkładzie własnym wskazuje na jej społeczny charakter. Inwestorem jest bowiem podmiot gospodarczy MZGOK Sp. z o.o. w skład którego wchodzi 35 samorządów subregionu konińskiego.

Zadowolenie z faktu iż konferencja odbywa się w jednej z najlepszych sal wykładowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wyraził jej Rektor Prof. Dr hab. Mirosław Pawlak. Wyraził przekonanie iż dość specjalistyczny przekaz wynikający z tematu konferencji przyda się obecnym na niej studentom uczącym się także o ochronie środowiska naturalnego człowieka.

Jan Skalski – Prezes Zarządu MZGOK Sp. z o.o. za pomocą multimedialnej prezentacji pokazał wieloletnią drogę jak firma przeszła w zakresie wdrażania systemu segregacji odpadów komunalnych przez mieszkańców Konina i subregionu. Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych jest dopełnieniem, wprowadzeniem wyższych standardów w ochronie środowiska.

„Spalarnia odpadów – czy jest się czego bać?” to temat wykładu Dr hab. inż. Grzegorza Wielgosińskiego. Prelegent przeprowadził staranną analizę uzasadniającą iż spalanie odpadów komunalnych jest najbezpieczniejszym z punktu widzenia ochrony środowiska sposobem unieszkodliwiania odpadów komunalnych. Zaprezentowana problematyka na tle doświadczeń europejskich pokazała, że mamy spore zaległości do nadrobienia, zaś program budowy 6 obiektów spalarniowych w Polsce w ciągu najbliższych dwóch lat pozwoli na istotną pozytywną zmianę. Bardzo interesująco brzmiały informacje o reżimach technologicznych w spalarniach, w tym w konińskiej, których przestrzeganie całkowicie wyeliminuje zagrożenia środowiskowe a wskaźniki zastosowane w nich będą o blisko połowę korzystniejsze niż wymaga tego Dyrektywa Unii Europejskiej. Dopełnieniem części wykładowej było wystąpienie dr Henryka Skowrona z Inżynierskiego Biura Konsultingowego z Żernicy, w którym dokonał on wielu porównań co do emisji gazów do atmosfery. Uczynił to m.in. na przykładzie elektrowni „Konin”, która ma najsprawniejszą w kraju instalację odsiarczania spalin i przyszłej Spalarni. Wszystkie reżimy emisyjne są wyraźnie korzystniejsze w przyszłym ZTUOK.

Detlev Huber z niemieckiej firmy MARTIN GmbH, ważnego gracza na europejskim rynku spalarniowym zaprezentował „Technologię spalania odpadów komunalnych w ZTUOK” w Koninie. Wieloletnie doświadczenia tej firmy, udział w wyposażeniu w urządzenia do spalania odpadów w kilkudziesięciu obiektach spalarniowych w Europie to gwarancja skuteczności działania przyszłej konińskiej Spalarni. W podobnym tonie utrzymane było wystąpienie Michaela Holarka z austriackiej firmy Integral Engineering Umwelttechnik GmbH, która odpowiada za „System oczyszczania spalin w ZTUOK Konin”. Doświadczenia tej znanej w Europie firmy zdaniem referenta także pozwalają mieć pewność, że Spalarnia poprawi stan środowiska w Koninie i subregionie.

„Przygotowania i stan realizacji budowy ZTUOK w Koninie” to ostatni z wykładów konferencji wygłoszony przez Walentego Twardego – Pełnomocnika Konsorcjum Wykonawców Integral – Erbud – Introl. Zapewnił on, że przebieg projektowania jak i przystąpienie od 3 listopada wykonawców do prac na placu budowy gwarantują, że inwestycja dobiegnie końca w zaplanowanym terminie czyli 21 grudnia 2015 r.

Konferencję zakończyły odpowiedzi na pytania udzielane przez wykładowców i przedstawicieli inwestora i firm wykonawczych.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego
Infrastruktura i Środowisko