fot. Szymon Kocioruba i Zbigniew Murawski

2015.03.05 – Kontakty nie ucierpią z powodu wojny
(informacja ze strony Urzędu Miasta Konina)

- Przyjąłem z ogromną radością, że nasze kontakty nie ucierpią z powodu wojny – powiedział prezydent Józef Nowicki, witając delegację z Czerniowiec podczas wczorajszej, 4 marca, konferencji prasowej. - Rozmawialiśmy już o aktualnej sytuacji na Ukrainie. Przede wszystkim skupiliśmy się na naszej współpracy, jak się będzie ona układać w przyszłości. Nasi goście już zapowiedzieli, że będą na tegorocznych Dniach Konina. Mamy również już uzgodnione, że podobnie, jak w ubiegłym roku, także i w tym zaprosimy na miesiąc grupę dzieci i młodzieży.

Jak wyjaśnił prezydent Nowicki, mer Czerniowiec Oleksiy Kaspruk, odwiedził nasze miasto pierwszy raz.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że przyjechałem do Konina – mówił mer Kaspruk. – W ubiegłym roku otrzymałem zaproszenie, byłem już spakowany na Dni Konina, ale wydarzenia na Ukrainie nie pozwoliły mi na przyjazd. Mamy bardzo przyjazne stosunki z waszym miastem. Chciałbym podziękować prezydentowi i wszystkim mieszkańcom Konina za wsparcie, które otrzymujemy w tym ciężkim dla nas czasie. Ukraina i Czerniowce znalazły się na drodze integracji z Unią Europejską. Jest to dla nas trudna droga. Zawsze powtarzałem, że integracja nie jest jedynie zadaniem dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, ale dotyczy głównie miast i gmin. To właśnie te jednostki administracyjne są podstawą systemu europejskiego.

Oleksiy Kaspruk oraz Sergiy Gryniuk, dyrektor firmy budowlanej z Czerniowiec i Roman Drin, radny Rady Miasta Czerniowce i biznesmen przyjechali, jak sami stwierdzili, aby się uczyć na konińskich doświadczeniach. W godzinach przedpołudniowych byli gośćmi w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie.

- Nasi goście z wielkim zainteresowaniem wysłuchali informacji o realizowanym przez MZGOK sp. z o.o projekcie „Uporządkowanie gospodarki odpadami komunalnymi na terenie „subregionu konińskiego”. Dopytywali o organizację tego przedsięwzięcia z punktu widzenia samorządów gmin, które poza zawarciem Umów Wykonawczych gwarantujących dostarczanie całego strumienia wytworzonych odpadów komunalnych, zdecydowały również o udzieleniu poręczenia pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Szczególnie ciekawił ich sposób finansowania największej samorządowej inwestycji z kilku źródeł: dofinansowania ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej, pożyczki z NFOŚiGW i środków własnych Spółki – powiedziała Elżbieta Streker- Dembińska, dyrektor ZTUOK i dodała. - Podczas oglądania budowy interesowali się funkcjami poszczególnych węzłów technologicznych irozwiązaniami technicznymi.

Goście z Czerniowiec odwiedzili również Chemat sp. o.o., PWiK oraz byli na odwiercie na wyspie Pociejewo. Towarzyszyli im zastępcy prezydenta: Sławomir Lorek i Sebastian Łukaszewski.

- Nasze doświadczenia, które pobieżnie, z racji czasu, obejrzeli przyjaciele z Czerniowiec, w praktyce mogą się im przydać u nich na miejscu – zakończył prezydent Józef Nowicki.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego
Infrastruktura i Środowisko