fot. Szymon Kocioruba i Zbigniew Murawski
Cele Projektu
Celem przedsięwzięcia jest zagospodarowanie odpadów komunalnych z Miasta Konina oraz gmin powiatów: konińskiego, kolskiego, słupeckiego oraz tureckiego, które zgodnie z Planem Gospodarki Odpadami dla Województwa Wielkopolskiego przyporządkowane są do MZGOK Sp. z o.o. w Koninie jako instalacji regionalnej. Wdrażany Projekt przyczyni się do uporządkowania gospodarki odpadami oraz osiągnięcia celów gospodarki odpadami również na szczeblu wojewódzkim i krajowym.
Cele szczegółowe Projektu
Przedsięwzięcie ma na celu uporządkowanie i dostosowanie gospodarki odpadami na terenie Konina i 35 gmin powiatów: konińskiego, kolskiego, słupeckiego oraz tureckiego objętych Projektem do wymogów prawa polskiego i unijnego, a przede wszystkim:
- wdrażanie idei ekorozwoju w zakresie ochrony środowiska i racjonalnej gospodarki zasobami naturalnymi poprzez dążenie do zwiększenia ilości surowców odzyskiwanych do wtórnego przerobu, przekształcania odpadów w procesie spalania, a w wyniku tego ograniczenie ilości odpadów składowanych,
- zapewnienie czystego środowiska poprzez poprawę gospodarki komunalnej w zakresie odpadów,
- wypełnienie funkcji instalacji regionalnej dla subregionu konińskiego w systemie gospodarki odpadami komunalnymi określonym w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami dla Wielkopolski,
- odzysk energii z odpadów, który pozwoli na zaoszczędzenie zasobów paliw kopalnych wykorzystywanych obecnie na ten cel i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza pochodzących ze źródeł konwencjonalnych (substytucja paliw).
Korzyści z realizacji Projektu
- Realizacja Projektu pozwoli zminimalizować składowanie odpadów, które nie zostałyby poddane procesom odzysku lub recyklingu, co jest równoznaczne z wypełnieniem standardów zalecanych przez Radę Europy oraz wymogi Dyrektyw 2006/12/WE i 1999/31/WE.
- Realizacja przedsięwzięcia wpłynie na osiągnięcie standardów obowiązujących kraje członkowskie UE, w szczególności dotyczących osiągnięcia poziomów odzysku, ograniczenia składowania odpadów (w tym biodegradowalnych).
- Wdrożenie analizowanego przedsięwzięcia będzie miało szereg pozytywnych efektów zewnętrznych i przyczyni się do wyższego standardu życia mieszkańców, zmniejszenia stopy bezrobocia oraz poprawy jakości środowiska naturalnego, a tym samym poprawi się pozycja województwa wielkopolskiego na tle innych regionów.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego
Infrastruktura i Środowisko